PRIEBEH EXPEDÍCIE

8.6.06: Tomáš Petrík a Juraj Majer odchádzajú autobusom do Londýna s batožinou
10.6.06: Odlet z Krakova - British Airlines, prilet do Londýna, prechod na letisko Heathrow, odlet s Pakistanskými aerolíniami.
11.6.06: Prílet do Islamabádu, teplota okolo 40 stupňov, vybavovanie formalít, návšteva Pakistanského alpinistického klubu, kde získali prehľad o expedíciách:
Broad Peak: Austrália 7 členov, USA - 13 členov, USA 2 - 3O členov - potom ešte idú na K2 - vedúci Jeff Jastman, Holandsko - 7 členov, Argentína - 5 členov, Rusko 5 členov, Španielsko - 12 členov , Poľsko 14 členov - vedúci P.Pustelnik, Rakúsko - 13 členov, Ukraina -9 členov, Česko - 13 členov, vedúci Josef Nežerka, Španielsko 2 - 6 členov.
K2: 6 expedícií
Gasherbrum II - 19 expedícií
Nanga Parbat - 5 expedícíi
12.6.06: Odchod do Chilas autobusom po Karakoramskej diaľnici. Nocľah.
13.6.06: Ráno o 5.00 odchod do Skardu. Cestou dlhé zdržanie pre zosuv pôdy a v ňom zapadnuté autá. Niekoľkohodinová brigáda pri uvoľňovaní cesty. Stretnutie so sirdarom expedície. Predpoveď počasia je optimistická.
14.6.06: Nakupovanie potravín.
20.6.06: Telefonát z Pakistanu približne o 10.30. Všetci sme v poriadku, zajtra plánujeme dorazit do základného tábora.
21.6.06: Telefonát zo základného tábora. "Dorazili sme do základného tábora, všetci sú v poriadku"
22.6.06: Volal Tomáš Petrík a potvrdil, že sú v základnom tábore. Postupne sa aklimatizujú, začínajú chodit na ladovec a budovat 1. tábor a hlavne vela šlapat, aby aklimatizácia prebehla v poriadku.
25.6.06: O 9.00 volal Dušan Bena. Chlapci vcera postavili I. tábor vo výške 5 600 m. Pretože iné expedície idú väčšinou normálkou, naša výprava sa rozhodla otvorit Messnerov variant (tento rok ním ešte nikto nešiel), ktorý je kratší a strmší. Počasie je krásne, stabilné, svieti slnko. Chlapci majú dnes oddych. Zajtra vystúpia do I. tábora a prespia tam. Potom sa uvidí ako dalej podla podmienok. Všetci členovia expedície sú v poriadku a pozdravujú všetkých doma. Dnes sa pokúsili o vrchol Američania ale nepodarilo sa im to.
26.6.06 Volal Tomáš Petrík. 1. tábor je hotový. Dnes zacínajú budovat 2. tábor. Tomáš s Jožom Brejcákom natiahli fixné laná cez Messnerov variant, ktorý sa spája s klasickou cestou v 1. tábore. Už dnes by mali spat aj v 2. tábore. American vyšiel na vrchol jeden (s tromi nosicmi).
29.6.06 Rano volal Dusan Bena. Dna 28.6.2006 za zlych poveternostnych podmienok postavili clenovia expedicie vo vyske 6 200 m 2. tabor. Momentalne oddychuju. Prisla perioda zleho pocasia, nasnezilo a hrozia laviny.
4.7.06 Dnes ráno volal Dušan. Už 4 - 5 dní pretrváva zlé pocasie, fúka, sneží...Chlapci boli doteraz v základnom tábore. Zajtra vyrážajú postupne do I., II. tábora a chcú postavit III. tábor. Výškový rozdiel medzi tábormi je až 1 100 m (II. tábor 6 200 m a III. tábor 7 300 m). Všetkých doma pozdravujú.
6.7.06 Pocasie sa umúdrilo, je pekne. Dušan, Duri a Peter Kovác dnes vystúpili do II. tábora, pobudnú tam a vrátia sa do I. tábora. Peter Šperka a Jožo postupujú hore. Tomáš zatial zostal dole a oddychuje. Chlapci sa stretli aj s Petrom Hámorom.
7.7.06 Všetci, až na Tomáša, sú v II. tábore. Vcera postavili III. tábor vo výške 7 200 m. Zajtra plánujú Jožo a Petrovia v III. tábore prespat a skúsia íst dalej. Dušan s Durim zostávajú v II. tábore a oddychujú. Tomáš je stále v základnom tábore.
8.7.06 Dnes vystúpili na vrchol Peter Hámor a Piotr Pustelnik. Traja členovia našej výpravy sa pokúsia o vrchol zajtra - Peter Šperka, Peter Kováč a Jozef. Dušan pôjde zajtra z II. tábora do III. a uvidí čo ďalej. Pokúsi sa opraviť roztrhnutý fix. Ďuri zostupuje dolu a Tomáš vyráža zo základného tábora hore.
Zomrel šéf rakúskej expedície "Po stopách Hermanna Buhla" 200 m pod vrcholom v sedle.
10.7.06 doobeda volali Peter Šperka a Dušan Bena. Vcera o 15.15 miestneho casu vystúpili na vrchol Peter Šperka a Peter Kovác. Pri zostupe vo výške 7 500 m z dôvodu dehydrovanosti museli bivakovat. Teraz sú aj s Dušanom Benom v II. tábore. Tomáš Petrík je v základnom tábore a Juraj Majer vystupuje do II. tábora. Všetci spolu zostúpia do základného tábora a uvidí sa, co dalej. Pretrváva pekné pocasie, ocakáva sa však zmena.
11.7. Volal Tomáš, všetci sú v základnom tábore a sú v poriadku. Cez víkend má fúkat silný vietor, veria, že im neznicí stany. Po zlepšení pocasia ich chcú zniest do základného tábora.
13.7.06 Volal Dušan, potvrdil, že chlapci dosiahli "Rocky summit" vysoky 8035m (hlavny vrchol je 8047). Vsetci su uz treti den v zakladnom tabore, snezi, fuka. Do soboty hlasia zle pocasie, potom by sa to malo zlepsit. Buduci tyzden musia íst pre veci a podla podmienok by sa este pokusili o dalsi vystup. Niektore vypravy uz odchadzaju, ostatni cakaju na lepsie pocasie. Vsetci su v poriadku. Zajtra odchadza Peter Kovac.
16.7.06 Volal Dusan zo zakladného tabora. Zajtra vyraza hore spolu s Jurajom, Jozom a Tomasom. Musia ist pre veci vo vyskovych taboroch. Spolu s nimi sa chystaju hore aj clenovia ostatnych vyprav - dvaja Poliaci, jeden Spaniel. Stale pretrvava zle pocasie, snezi, fuka. Pokial to bude mozne, pokusia sa este o vystup.
19.7.06 Volal Dušan. V I. tábore im sfúklo stan, v II zostal z dvoch stanov len jeden, v III. tábore je jeden stan roztrhaný. Dušan bol spolu s Tomášom vcera v II. tábore a zniesli dolu veci, teraz sú aj s Petrom v základnom tábore. Duri zostupuje s Jožom z III. tábora. Dnes chcú byt už všetci v základnom tábore a 21.7. plánujú odchod do Skardu.

OHLASY V MÉDIÁCH

Denník Šport - mediálny partner
Regionálne noviny Korzár
www.aktuality.sk
www.webnoviny.sk
Portál SHS JAMES
Slovenský rozhlas
Portál www.czechclimbing.com
Portál www.lezec.cz
SME 14.7.06
Sport Pravda
Stránka www.8000.sk
Život Prešova 26.05.2006
Prešovský VUC 30.5.2006
Portál mesta.slovenska.sk
Noviny Denník Krakova
Stránka vysokohorského klubu Marmota
Hospodársky denník online
SME
SME Sport 8.6.2006
SME Šport 26. 5. 2006
Plán expedícií v Pakistane 2006 EverestNews.com
Plán expedícií v Pakistane podla www.k2climb.net

O expedicii mBank Lotto Himalayan Triptych 2006

Home