TREKING DO ZÁKLADNÉHO TÁBORA GASHERBRUM 1 a 2

!!!!! PRE MALÝ POCET ZÁUJEMCOV SME TREKKING ZRUŠILI !!!!
Budúci rok plánujeme trekking do základného tábora Nanga Parbat. Záujemci sa muozu kontaktovat už teraz.

Trekking do základného tábora Gasherbrum je snáď najveľkolepejší na tejto planéte. Začína Karakoramskou diaľnicou, jednou z najúžasnejších ciest sveta s vyhľadmi na Nanga Parbat - najzápadnejšiu osemtisícku Himalájí, sedemtisícové Rakaposhi a Haramosh. Pokračuje v bezprostrednej blízkosti všetkých štyroch osemtisíciek v Karakorame, množstve sedemtisícových vrcholov, úžasných skalných veží Trango, po mohutnom ľadovci Baltoro k skupine štítov Gasherbrum blízko čínskej hranice, kde bude pôsobiť Expedícia tatranských záchranárov. Počas dvoch dní pobytu v základnom tábore budeme mať možnosť preniknúť do života horolezeckých expedícií. Návrat je cez sedlo Gondongoro vysoké 5650m odkiaľ sa ponúka fantastický pohľad na more štítov a ľadovcov ktorým kraľuje najväčšia pyramída sveta K2.

Je to náročné podujatie vyžadujúce si isté skúsenosti s aklimatizáciou (aj keď putovanie začína pozvoľným naberaním výšky, po desiatich dňoch sa budeme dlhodobo pohybovať nad 4000m a niekoľko dní nad 5000m). Predpokladom je aj dobré zdravie. Okrem oblečenia a obutia, podobnom ako pri tatranských alebo alpských letných túrach sú potrebné mačky, čakan a nejaké slučky. Technicky najťažší je výstup a hlavne zostup zo sedla Gondongoro - tento úsek je zabezpečený fixnými lanami no vyžaduje si isté minimálne skúsenosti chodenia s mačkami. Je to jediné miesto kde ich treba použiť, inde sa chodí len v topánkach po sutine a drsnom ľade s malým sklonom.

V lete je na ľadovcoch cez deň veľmi teplo, ale môže byť aj zlé počasie. No teploty nie sú veľmi nízke, takže sa netreba obávať veľkej zimy a dá sa zaobísť bez páperovej vetrovky. Stany sa môžu požičať, ale najlepšie je používať vlastné. Podrobné inštrukcie a zoznam potrebnej výstroje budú k dispozícii pre účastníkov podujatia s dostatočným predstihom.

Stravovanie bude z lokálnych zdrojov, takže nie je potrebné dovážať nič, s výnimkou špeciálnych chutí účastníkov (bravčové mäso a alkohol sú v Pakistane ?ažko dostupné). Podľa skúseností na trekking sa dá pohodlne zbaliť do 20kg, a nie je potrebné počítať s nadváhou. Všetko okrem osobných vecí, pitia na túru, nejakých sladkostí, fotoaparátu a prípadného náhradného oblečenia budú nosiť nosiči. Treking je v oblasti, kde je povinný domáci sprievodca. Skupina bude mať aj kuchára a spoločenský stan kde sa bude podávať jedlo. Vzhľadom k tejto skutočnosti je ideálna skupina 6 až 10 ľudí, aby sa náklady na sprievodcu, kuchára a nosičov spoločných vecí rozdelili. Presná cena sa upresní v priebehu mesiaca až dvoch ale dá sa predpokladať do 1500 USD (doprava v Pakistane, jedlo, kuchár, sprievodca, poplatky za treking, prechody mostami, použitie fixných lán). Ceny leteniek budú závisieť aj od toho, v akom predstihu sa rezervujú a kúpia. Dá sa predpokladať v rozmedzí od 32000 do 42000Sk.

PREDBEŽNÝ PROGRAM


1. Viedeň - Islamabad (prípadne Bratislava, Londýn, Islamabad)
2. Ubytovanie v Islamabade, briefing na Ministerstve turistiky
3. Islamabad - Chilas, presun mikrobusom/autobusom, noc v hotely
4. Chilas - Skardu, presun mikrobusom/autobusom, noc v hotely
5. Ascole, presun džípmi, noc v kempingu
6. Ascole (cca. 3000m) - Korofan (cca. 3200m)
7. Korofan - Jhola (3200m)alebo Bardumal (3353m)
8. Bardumal alebo Jhola - Payiu (3400m)
9. Payiu - Liligo (3715m)
10. Liligo - Urdokas (4000m)
11. Urdokas - Gore (4400m)
12. Gore - Concordia (4600m)
13. Concordia - základný tábor K2 (5200m)popri B.C. Broad Peak
14. Základný tábor K2 - Concordia
15. Concordia - základný tábor Gasherbrum (5045m)
16. Oddych v základnom tábore G1,G2
17. Oddych v základnom tábore G1,G2
18. Základný tábor Gasherbrum - Ali Camp (5100m)
19. Ali Camp - sedlo Gondongoro (5650m) - Ksuspang (4600m)
20. Ksuspang - Saicho (3727m)
21. Saicho - Hushe (3200m), noc v kempingu
22. Hushe - Skardu, presun na džípoch, noc v hotely
23. Skardu - Chilas,presun mikrobusom/autobusom,noc v hotely
24. Chilas - Islamabad,presun mikrobusom/autobusom,noc v hotely
25. Islamabad - debriefing, výlet do Ravalpindi
26. Záloha
27. Záloha
28. Islamabad - Viedeň (Prípadne Londýn, Bratislava)

Ťuknutím na tento text sa zobrazí trasa trekingu (satelitný snímok so zakreslenou trasou).
Kto si chce urobiť predstavu o tomto trekingu, tu sú k dispozícii fotografie z podobného podujatia(bez putovania do tábora Gasherbrum, navyše pobyt na ľadovci Trango).

kontaktná adresa: martin.sperkaZAVINACfiit.stuba.sk